Живот в Северозапада - там където е сърцето!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: За диалектните писачи - клавиатурни подредби с ударениа  (Прочетена 8440 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

земляк

• Гостенин
Т?е ти един пример:
В?ълна и вълн?а.

В GNU/Linux (моля, не пишете просто Linux) си го има това, Капитане. Това не е малоумния Windows. Просто малко хора го знаят. :)
Ако използваш Gnome, веднага мога да ти кажа как става:

1. Отиваш в Keyboard preferences.
2. Избираш си Bulgarian Traditional phonetic. Надявам се, че ползваш нея, а не противното БДС, или другата идиотщина - новата фонетична кирилица?

Така, вече имаш кирилица.

3. Цъкваш на Options
4. Кликваш на Key to choose 3rd level. Избираш си един клавиш, примерно Win клавиша, който и без това за нищо не става.

Това е.

Почваш да пишеш:
Примерно, искаш да поставиш ударението на правилното място в думата "Непротивоконституционствувателствувайте!".

Точно преди да напишеш буквата 'а' на правилното място, задържаш клавиша, който си мапнал и слагаш ударението - в случая, то ще е на клавиша в ляво от десния Shift. Къде точно се намира, можеш да видиш като цъкнеш на бутона "Show..." в същите клавишни настройки. Ще ти се покаже карта с информация кой клавиш къде е.

Ето го и крайния резултат:
"Непротивоконституционствув??ателствувайте"!

И после спокойно можеш да кажеш:
Пичката ?и лелина, можело, тъд??ява?
Активен

Kapitana

• Гостенин
Малии, приби ма, пиша на БДС без да имам нарисувани кирилските буквички на БДС на клавиатурата, такава е машината, значи съм тежък случай и на никва друга подредба не мое се науча. И съм бръз като машинописка. С гнома съм, сеги ще дира откъде да добава таа екстра.
Активен

земляк

• Гостенин
Няма страшно, естествено, че ще стане. Просто клавишът за ударението ще е на друго м?есто.

Ако не става, обади се - ще пусна и screenshot-и.
« Последно редактиранье: Януари 24, 2011, 10:52:19 от земляк »
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8439
  • Život brže prolazi
Няма страшно, естествено, че ще стане. Просто клавишът за ударението ще е на друго м?есто.
Земяк, при мене излаза ударението у место на м-то, и другите ти думи пак на рпедишната буква а не таа къде си сакал да е.

не знам дали е от браузер?
Те Я кък пишем место - м?сто. При мене излаза на втората буква- првото е.
Активен

Kapitana

• Гостенин
Не става работата, права сичко според инструктажа и не се показват ударения, турих и фонетичната да пробвам, па не стана.
Активен

земляк

• Гостенин
Земяк, при мене излаза ударението у место на м-то, и другите ти думи пак на рпедишната буква а не таа къде си сакал да е.

не знам дали е от браузер?
Те Я кък пишем место - м?сто. При мене излаза на втората буква- првото е.

Знам ли, Крокич, може...
При мен всичко е настрено на utf-8, при теб да не е нещо от рода на cp1251?
Активен

земляк

• Гостенин
Не става работата, права сичко според инструктажа и не се показват ударения, турих и фонетичната да пробвам, па не стана.

Викаш, ше трябват картинки :)
Активен

Kapitana

• Гостенин

Викаш, ше трябват картинки :)

Ми според инструкциите само 3рд левел и готово не се получава. Требва си и нещо друго да се зададе, ма не знам кое.
Активен

Kapitana

• Гостенин
Стан?а нещо много особено, д?ееба т?аа кр?ива нива - като натисна уин копчето и задържа на него и едновременно цъкна на ь, се появява ударение и под него турам коя си сакам буква и става работата.
Активен

Kapitana

• Гостенин
Обаче е обратното ударение, требва да е другото, насочено на другата страна.
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8439
  • Život brže prolazi
Активен

Kapitana

• Гостенин
пробвах със сичките копчетия на 3рд левел, трето ниво обаче никъде го не видох правилното ударение
Активен

земляк

• Гостенин
Обаче е обратното ударение, требва да е другото, насочено на другата страна.

Аз тъкмо направих суматия screenshot-ове и ти си се оправил.

Така като гледам картата за БДС, би трябвало да задържаш клавиша и да натискаш цифрата 8?
Ако е така, то ударението би тр?ебвало да си е точно там и да си излиза точно както в този пример - удареното е го направих, като за момент смених клавиатурната подредба на БДС. Да не би да натискаш и Shift? Ако го правиш, тогава ще излиза обърнато - т?е така.
Активен

земляк

• Гостенин

Да, Крокич, ясно. В интерес на истината, аз виждам и моето и твоето ударение правилно.
Активен

Kapitana

• Гостенин
Намерих го, да упал?ее т?аа пал?иа мръсна!!!

Земляк, ща почерпа на панаира на Б?ела Слатина!
Активен

Страницата е създадена за 0.142 секунди с 22 запитвания.