Живот в Северозапада - там където е сърцето!

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

АФтур Тема: Шрифтове  (Прочетена 2175 пъти)

0 ЧленЬове, членки и членестоноги и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 8439
  • Život brže prolazi
Шрифтове
« -: Януари 24, 2014, 06:38:23 »
Таа темица неа точно за форума, а изопщо, ма понеже глеам нещо нема темици у тоа раздел...

тиа дни (пре)открих, че и ниа сме дали нещо на светъ - българицата. Така викат русняците на азбуката къде родените у 70-те годин (за другите не знам) сме се учили на ньеа у буковарите.

Колко и да а странно, таа азбука а има само при назе - русняците а не признават и ни кастрат че а използваме. По произход е написана от българе завръшили дизайн у гедерето, доколко разбра. Понеже сме учлили на неа, я разбираме и не праиме разликата със стандартната руска азбука. Они прават.

Я признавам доводете на тиа къде са а правили  - тава е нещо като частично поправяне на недоразумението наречено "кирилица". Ако некой се интересува от тиа работи, моа отвориме темица....

Понеже българската администрациа се не интересува, тоа вариант го нема у у ни един уиндолс. Я намери един шрифтец, неа много професионален, ма вреъши работа и си го тури: каа се Ариал Булгариан

Активен

jaio

• Гостенин
Re:Шрифтове
« Reply #1 -: Януари 24, 2014, 06:41:43 »
а сага с 2 думи...
Активен

masok

• Гостенин
« Reply #2 -: Януари 24, 2014, 07:16:23 »
Па качи некой по стар шрифт ръкописен що одавна мие мерак.. :)
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #3 -: Януари 24, 2014, 07:17:50 »
питай си дедовиа - 3 думи

на телефонье немоо се инсталира забоварих да каам

виж къ се пишат буквите и, т, л , г....

http://bgtypeface.blogspot.de/2011/05/blog-post_27.html

« Последно редактиранье: Януари 24, 2014, 07:19:29 от Крокич »
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #4 -: Януари 24, 2014, 07:25:22 »
Па качи некой по стар шрифт ръкописен що одавна мие мерак.. :)

само да каам - я не мом да качим шрифтове у форума. Става вапрос да онодеиш шрифт от къде другиа край на жицата - като потребител.

Ако си мераклиа, моа да кажеш на браузера ти да ползва некакъв друг шрифт вместо стандартниа, така кък я съм направил - а шрифтове имаш колко сакаш на компютера ти, ръкописни , секакви
Активен

Ристо Цоцин

• Пустиняк
  • Život brže prolazi
« Reply #5 -: Юни 18, 2014, 01:47:19 »
По мойта темица отпреди полвин годин има развитие - и некакви други орица са се усетили:

http://www.webcafe.bg/id_1327572651/slide_1_Na_balgarski_li_pishesh?

те го и т.нар. манифест:
http://cyrillic.bg/manifest/

Накратко, не става въпрос за никакви български и руски кирилици. Къкто бе писал у статиите и есетата у Оффнюза (http://www.severozapad.live/index.php?topic=1422.msg461094#msg461094) кирилицата отдавна не се използва. Използва се гражданката на Петар Пръви, която е карашък между латиница и кирилица, да речеме несръчно латинизирана кирилица.

През 70-те годин, при полуузрелиа цоцолизъм, група български графични дизайнере (ма не задължително пеерасе) отишли на специализациа у гедерето и разбрали за таа несръчност и несмасленост. Затава разбработили т.нар. от манифеста българска азбука, която разпространява латинизациата и връз малкит е букви.  Затава под "руска" и "българска" кирилица тука требва да се разбира "несръчно латинизирана кирилица" и "по-сръчно латинизирана кирилица".

Я съм си завинтил тоа шрифт къде е доле на картинката и си четем на ньего - по-сгоден е, ма е манко некадърно напраен и се размазва през едно ниво на zoom-a. Сеги ше чекам манифестаторете освен манифестации да напраат и неко шрифтец и да го пущат бадева за простите ораче и копаче
« Последно редактиранье: Август 07, 2017, 10:48:09 от Ристо Цоцин »
Активен

Самотока

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23976
  • душманин
« Reply #6 -: Юни 18, 2014, 03:48:58 »
къде иъ тоо шрифт ???
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Юбопитка

• Тумбак
  • Публикации връъ му гу: 3257
« Reply #7 -: Юни 18, 2014, 06:43:15 »
па сигурно е десния ???

мене не ме кефи особено - на малките букви малко им се разминават стилово детайлите, единственото къде ми аресва е как са удължени на ж, к и ю чертичките
Активен
"....животъ иъ прекалено кратак да го прекараме в мразене , борчове , сгибанье , притеснениа и кофти ора" Ям.Тц.

Самотока

• Админ
  • Пустиняк
  • Публикации връъ му гу: 23976
  • душманин
« Reply #8 -: Юни 18, 2014, 06:51:00 »
и мен не ме кефи българската кирилица
некак си ъкъло ми пише на руската
Активен
There is no end, only new beginnings ... /Там отвъд няма край, само ново начало.../

Страницата е създадена за 0.127 секунди с 18 запитвания.